اره فارسی‌بر چیست ؟

اگر بخواهیم بر حسب میزان تکنولوژی  به یک کارگاه حرفه‌ای در صنعت نجاری نمره بالایی دهیم، بدون شک یکی از ابزارهای مدرن که حتما باید در چنین کارگاهی وجود داشته باشد، اره فارسی‌بر است. این ابزار که یکی از شاهکارهای مجموعه‌ی قدرت، سرعت و دقت در صنایع چوب می‌باشد، امروزه در بسیاری از کارگاه‌های نجاری جزء لوازم اصلی کار در این حرفه بشمار می‌رود.

 

مشاهده لیست قیمت انواع اره فارسی بر

 

اصطلاح فارسی‌بر چیست؟

احتمالا برای شما این سوال پیش آمده که علت نامگذاری فارسی‌بر چیه ؟

فارسی‌بری نوعی از برش می‌باشد که در آن قطعات با زاویه 45 درجه قطع شده و به هم متصل می‌شود. بیشترین استفاده از این نوع برش ( فارسی‌بری ) یا ساده‌تر بگیم کاربرد فارسی‌بر، در قرنیزکاری کفپوش و ساخت قاب عکس دکوراسیون و …. می‌باشد.

البته به مرور و با پیشرفت در همه‌ی زمینه‌ها، فارسی‌برها نیز به تکنولوژی‌های مختلفی مجهز شدند. از جمله برش در زوایای غیر معمول مثل 22.5 درجه و 33.9 درجه، و یا برش با زاویه به چپ یا به راست تا 45 درجه که به آن برش اریب نیز می‌گویند.

آموزش کار با اره فارسی‌بر

شاید بخواهید روش کار با دستگاه فارسی‌بر را بدانید. اغلب فارسی‌برها دارای یک گونیای ثابت می‌باشند. تیغ این گونه ابزارها با استفاده از کفی گردان این قابلیت را دارد تا در زوایای مختلف 90 درجه، 45 درجه، 22.5 درجه و …. قفل شود. شما می‌توانید با تکیه دادن قطعه‌ی کار به گونیای ثابت و نگه داشتن آن با گیره‌ی مخصوص که در اغلب این نوع ابزارها تعبیه شده، و قفل کردن کفی گردان در زاویه دلخواه، به برشکاری بپردازید.

گرفتن قطعه‌ی کار به وسیله‌ی گیره‌ی مخصوص :

  •          ایمنی کاربر را افزایش می‌دهد.
  •          از لغزیدن قطعه‌ی کار و خطا در برشکاری جلوگیری می‌نماید.

تنظیم اره فارسی‌بر

یکی از مهمترین آیتم‌ها در خصوص فارسی‌برها، تنظیم این نوع از ابزارها می‌باشد. چرا که تنظیم نبودن آن، یا به اصطلاح معروف کالیبره نبودن آن، تمام زحمات کاربر را به هدر می‌دهد و کار آنگونه که باید، تمیز انجام نمی‌شود. بهتر است این موضوع را با مثالی شرح دهیم :

برای ایجاد یک قاب عکس شما نیاز دارید تا برش‌هایی را بصورت 45 درجه در دو طرف 4 قطعه چوب که دوتا دوتا یا هر چهار تا با هم برابرند، ایجاد نمایید. در این حالت اگر تنظیم اره فارسی‌بر دقیق باشد، این چهار قطعه خیلی دقیق و تمیز به هم چسبیده و محل اتصال هر دو قطعه با هم باز نمی‌ماند. با دانستن طریقه‌ی فارسی بریدن چوب قادر خواهید بود برش‌ها و اتصالات بسیار دقیق و تمیزی را ایجاد نمایید.

ولی اگر تنظیم دستگاه بهم خورده باشد، متاسفانه قطعات درست به هم نمی‌چسبند و بین آنها کمی باز می‌ماند. در این وضعیت هم مصالح ما به هدر رفته و هم وقت و انرژی سازنده‌ی کار.

چرا تنظیم اره فارسی‌بر از بین می‌رود ؟

اصولا چند دلیل برای این مساله وجود دارد:

  • یکی از دلایلی که باعث بر هم خوردن تنظیم اره فارسی‌بر می‌شود، ضرباتی هست که در حین کار با ابزار به دستگاه می‌خورد. مثل حالتی که تیغ در قطعه کار قلاب می‌کند و باعث می‌شود که فک و گونیای ثابت دستگاه متحمل فشار زیادی شده و از تنظیم خارج شود.
  •  دلیل دیگر این است که کاربر فقط قطعه کار را با دست خود می‌گیرد و از گیره‌ی نگهدارنده‌ی قطعه کار استفاده نمی‌کند.

در این حالت بر اثر گیر کردن تیغ در قطعه کار و حرکت آن زیر دست  ممکن است که هم ضربات شدیدی به دستگاه بخورد، و هم دست کاربر آسیب ببیند. این مورد می‌تواند دستگاه را از تنظیم خارج کند.

  •  اما مورد دیگری که به تنظیم اره فارسی‌بر صدمه می‎زند، عدم استفاده از تیغ مناسب متناسب با جنس قطعه کار می‌باشد. مثال ساده‌ی آن استفاده از تیغ مخصوص برش چوب برای برشکاری در MDF می‌باشد. از آنجا که تیغ برش چوب نمی‌تواند به راحتی قطعانی همچون MDF و HDF را برش بزند، مخصوصا در برشکاریهای با زاویه ( اریب ) باعث از بین رفتن تنظیم دستگاه میشود. چرا که در این شرایط فشار زیادی به ابزار وارد می‌شود و به آن آسیب می‌زند.
  • یکی دیگر از دلایل از بین رفتن تنظیم فارسی‌برها، عدم رعایت دقت در حمل و نقل این نوع از ابزارها می‌باشد. این گونه دستگاهها به دلیل کارآیی فراوانی که دارند، اصولا به محل کار، یعنی جایی که قطعات میبایست نصب شوند، حمل شده و بکار گرفته می‌شوند.  نکته‌ی مهم آن است که این حمل و نقل می‌بایست با دقت و ظرافت انجام شود تا ضربه‌ای به دستگاه نخورد. حتی گذاشتن دستگاه بر روی زمین میبایست به آرامی و نرمی انجام شود. اگر از وسیله‌ی نقلیه برای جابجایی استفاده می‌کنید، تمام سیستم‌های متحرک دستگاه را قفل کنید تا در حین حرکت بر اثر اینرسی حرکتی جابجا نشود و صدمه نبیند.
  • ممکن است شما تمام موارد فوق را نیز رعایت کنید، ولی پس از مدتی که از فارسی‌بر استفاده کردید، احساس ‌کنید که کمی از تنظیم خارج شده است. در این حالت امکان دارد که برخی قطعات ابزار دچار استهلاک شده و نیاز به تعویض قطعه و تنظیم مجدد دشته باشد. بنا بر این می‌توانید به  تعمیرگاه مجاز هر برند مراجعه نمایید تا پس از تعویض قطعات، با استفاده از گونیای مخصوص، ابزار شما مجددا تنظیم و کالیبره شود.

اره فارسی‌بر کشویی

اره فارسی‌بر کشویی ( ریلی ) ابزاریست که برای افزایش دامنه‌ی برش طراحی شده است. فارسی‌بر کشویی در برخی سایزها و برندها دارای 2 مرحله حالت کشویی می‌باشد. از آن جمله می‌توان به اره فارسی‌بر کشویی ماکیتا مدل LS0714 اشاره نمود که از نظر سایز تیغ 185 میلی‌متر طراحی شده است.

در اره فارسی‌بر کشویی، با داشتن مزیت امکان برش با دامنه‌ی بیشتر، یک نکته بسیار حائز اهمیت است که باید به آن توجه خاص نمود و آن نظافت و سرویس به موقع دستگاه است .

از آنجا که قطعات متحرک کشویی در این گونه ابزارها بر اثر گرد و غبار بشدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، حرکت کشویی پس از مدتی کند و مشکل می‌شود و اگر دستگاه بموقع نظافت و سرویس نشود دیگر کارآیی نداشته، هم باعث خرابی خود دستگاه می‌شود، و هم دقت آن از بین می‌رود.

در اغلب برندها یک کیسه برای جمع‌آوری گرد و غبار طراحی شده است. ولی اکثر اوقات به دلیل عدم تخلیه‌ی به موقع، محتویات آن ( خاک اره ) از جداره‌ی کیسه بیرون زده و خود باعث کثیفی دستگاه و بروز مشکلات می‌شود.

بنابر این نظافت کیسه‌ی گرد و غبار در فارسی‌بر کشویی بسیار حائز اهمیت است.

از آنجا که تمیزی محیط برشکاری برای نظافت قطعات متحرک فارسی‌بر کشویی بسیار اهمیت دارد، برخی برندها ابتکارات جالب دیگری نیز به کار برده‌اند:

مثلا در فارسی‌بر کشویی AEG  این تکنولوژی بکار رفته که با طراحی یک فن در انتهای پوسته‌ی موتور این دستگاه، باعث ایجاد مکش گرد و غبار و هدایت آن به کیسه‌ی گرد و غبار می‌شوند و این ابتکار در طراحی کمک زیادی به تمیزی و نظافت دستگاه می‌کند. در واقع برای تمیزکاری محیط دستگاه یک سیستم مکنده‌ی جدا تعبیه شده است.

بهترین فارسی‌بر

ی از اصطلاحات غلط موجود در این زمینه این است که به فارسی‌برها ” دیوالت ” می‌گویند. یعنی گویا اینگونه در اذهان جا افتاده که کلمه‌ی معدل فارسی‌بر، دیوالت است. مثلا خریدار به فروشنده‌ی ابزار مراجعه می‌کند و تقاضای دستگاه ” دیوالت ” دارد. یا مثلا به تعمیرگاه مجاز برند ماکیتا مراجعه می‌کند و توضیح می‌دهد که : یک دیوالت داریم که دچار مشکلی است. وقتی متصدی تعمیرگاه ماکیتا به ایشان می‌گوید که اگر دستگاه شما دیوالت است باید به نمایندگی همان برند ( دیوالت ) مراجعه کنید، با توضیحات مشتری متوجه می‌شود که منظور ایشان از به کار بردن ” دیوالت ” اشاره به برند نبوده و مقصود، همان اره فارسی‌بر است!

 عموما کاربران  به فارسی‌بر، دیوالت میگویند. شاید دلیلش آن است که برند دیوالت یک برند پیشرو در این زمینه بوده و اولین فارسی‌برها را دیوالت به بازار عرضه نموده است. البته هنوز هم از نظر کیفیت و کارآیی، فارسی‌بر دیوالت بی نظیر است.

در انتها اگر بخواهیم چند نمونه از بهترین فارسی‌بر مطرح در بازار ایران را معرفی نماییم، این کار را میتوان بر حسب گرانی و ارزانی این نوع ابزارها نیز طبقه بندی نماییم.

اره فارسی‌بر ارزان :

و در مدل‌های گرانتر که معرف بهترین اره فارسی بر می‌باشد، میتوان از دستگاه های زیر نام برد:

قیمت و خرید اره فارسی بر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *