آیا می‌توان از همه دریل‌ شارژی‌ها به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟

قابلیت های لازم

اولین قابلیتی که یک دریل باید داشته باشد تا بشود از آن به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کنیم، سیستم «چپ‌گرد-راست‌گرد» است که با کمک آن می‌توان هر پیچی را بست و یا باز نمود. البته برای سهولت در انجام کار، نیاز به امکانات دیگری نیز داریم. 

سیستم «کنترل سرعت از طریق سوییچ» که می‌توان با آن، سرعت دستگاه را بر حسب میزان فشاری که به شستی سوییچ وارد می‌کنیم، تغییر دهیم، دیگر قابلیتی هست که پیچ‌کاری را برایمان آسان می‌کند. چرا که در ابتدای پیچ‌کاری و یا مته‌کاری، برای درگیر کردن پیچ با مته بر روی قطعه کار، نیاز به سرعت کم است. اما به محض درگیر شدن می‌توانیم با سرعت بالاتر (با فشار بیشتر روی شستی سوییچ) کار را ادامه دهیم. 

اما آیا همه‌ پیچ‌ها با یک قدرت ثابت بسته یا باز می‌شوند؟
مسلما هر چه قطر و طول پیچ بیشتر باشد، نیاز به قدرت بیشتری داریم. بنابراین طراحی گیربکس برای دریل، ایده‌ای بود که برندهای مختلف تولید ابزار برقی و شارژی ابداع نمودند. لذا در دریل گیربکسی، تبدیل سرعت موتور به قدرت از طریق تعویض دنده انجام می‌شود. پس یکی از دیگر از قابلیت‌های مفید در دریل پیچ‌گوشتی شارژی و دریل پیچ‌گوشتی برقی، امکان استفاده از دور کند گیربکس برای پیچ‌کاری یا مته‌کاری قدرتی و استفاده از دور تند برای پیچ‌کاری و مته‌کاری‌های سرعتی می‌باشد. 

برای آشنایی بیشتر با دریل گیربکسی مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

اما شاید یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قابلیت‌های یک دریل پیچ‌گوشتی (شارژی یا برقی)، سیستم «تنظیم گشتاور» یا «ترک‌متر» است که میزان سفت شدن یک پیچ را کنترل می‌کند. هر پیچی با توجه محلی که در آن قرار دارد، به میزان نیروی خاصی برای سفت شدن یا باز شدن احتیاج دارد. بنابراین اگر سیستمی برای تنظیم نیروی لازم وجود نداشته باشد، به طور حتم مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. در مواقعی که فشار بر روی پیچ بیش از حد است، پیچ بریده و باعث ایجاد اخلال در کار می‌شود. گاهی این فشار و یا سفت شدن بیش از حد، باعث خرابی قطعات دیگری خواهد شد. مثال ساده آن را می‌توان در صنعت خودروسازی دید. مثلا در محل قرارگیری سرسیلندر اتومبیل، یک واشر برای آب‌بندی مابین این دو قطعه قرار می‌گیرد. اگر پیچ‌هایی که برای اتصال این دو قطعه، یعنی سیلندر و سرسیلندر، بیش از حد مجاز سفت شوند و یا به میزان لازم سفت نشوند، سبب اختلال در کار موتور خودرو خواهد شد. پس می‌بینیم که به خاطر حساسیت بسیار زیاد، کنترل دستی، که خالی از خطا نیست، می‌تواند زیان‌رسان باشد.

برای رفع این مشکل، شرکت ماکیتا پیچ‌گوشتی شارژی های مخصوصی با شماره فنی DTL063Z و DTL061Z طراحی نموده است. این دو دستگاه‌، از طریق بلوتوث به کامپیوتر اصلی خط تولید متصل شده‌اند و با تعریفی که از میزان سفت شدن هر پیچ برای آن شده است،کامپیوتر مذکور کنترل کیفی نهایی را برای اپراتور انجام می‌دهد. 

با توجه به موارد مطرح ‌شده، به نظر می‌رسد زمانی یک دریل برقی یا دریل شارژ‌ی می‌تواند به عنوان یک دریل پیچ‌گوشتی برقی یا شارژی مورد استفاده قرار گیرد که دارای تمامی موارد ذکر شده در این مقاله باشد.

چند مدل دریل پیچ گوشتی شارژی

در صورت مفید بودن این مقاله، شما خواننده گرامی می‌توانید با ارسال آن برای دوستانتان، آن‌ها را به خواندن این مقاله دعوت نمایید و هم‌چنین می‌توانید مقاله‌های فنی و خدماتی دیگر سایت ابزارمی را مطالعه فرمایید.

نظر خود را درباره این مقاله در بخش پایین بنویسید. آیا مطالعه این مقاله برای شما مفید بود؟ چه قابلیت‌های دیگری یک دریل باید داشته باشد تا بتوان از آن به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده نمود؟ 

1 دیدگاه برای “آیا می‌توان از همه دریل‌ شارژی‌ها به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟

  1. اکبری گفته:

    با سلام، آیا میتونم به دریل‌هایی که تنها کار سوراخ‌کاری را انجام میدن و سه‌نظام و سیستم چپگرد-راستگرد دارن، مته پیچ‌گوشتی وصل کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *