باطری دریل شارژی

باطری دریل شارژی

باطری نیکل – کادمیوم

اولین باطری با تکنولوژی نیکل – کادمیوم ( نیکل 3 اکسید و کادمیوم به عنوان الکترود ) در حدود سالهای 1899-1990 ساخته شد. این باطری‌ها با سرعت‌های مختلف شارژ می‌شوند و سرعت شارژ آن بستگی به اندازه و حجم آن دارد.

مشاهده لیست قیمت انواع دریل شارژی

باطری نیکل-کادمیوم
باطری نیکل-کادمیوم

علاوه بر این در هنگام شارژ گرمایی معادل 50-45 درجه سانتی‌گراد تولید می‌کنند. اغلب شارژرهای باطری نیکل – کادمیوم از روی گرمای تولید شده در حین شارژ، تکمیل شارژ را تشخیص داده و شارژ آن را متوقف می‌سازند.

برای آن که عمر باطری‌های نیکل- کادمیومی  افزایش یابد بهتر است پس از قطع از شارژر اجازه دهیم تا دمای باطری کاهش یافته و خنک شود و سپس از آن استفاده نماییم.

در صورتی که برای مدتی قصد استفاده از دریل شارژی را نداریم، بهتر است شارژر باطری را به میزان 60 % کاهش داده و آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنیم .

مقاله راهنمای خرید دریل شارژی

شارژ اولیه باطری دریل شارژی

هنگامی که شما یک دریل شارژی تهیه می‌کنید و برای اولین بار باطری‌های آن را شارژ می‌کنید، متوجه می‌شوید که باطری به سرعت شارژ و پس از اتصال به دستگاه زودتر از انتظار تخلیه می‌شود.هر چه دفعات شارژ بیشتر می‌شود، زمان شارژ و تخلیه نیز افزایش می‌یابد.

این موضوع در خصوص باطری‌های نیکل – کادمیومی طبیعی و معمولی است چرا که ظرفیت سلول‌های آن به مرور شارژ بیشتری را دریافت می‌کند و زمان شارژ و تخلیه افزایش می‌یابد، بنا بر این جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

دریل‌های زیر با باطری نیکل-کادمیوم کار می‌کنند :

دریل پیچ گوشتی شارژی توسن مدل 9919DC
دریل شارژی 18ولت سفیر مدل SND-18V

باطری لیتیوم – یون

از سال 1990 با تحولات مختلفی که در تکنولوژی‌های گوناگون پدید آمد، صنعت باطری نیز بی نصیب نماند و شرکت‌های تولیدی برای بالا بردن کیفیت و کارآئی بیشتر در ابزارهای شارژی و علی‌الخصوص دریل شارژی، نسل جدیدی از باطری‎‌ها را برای ابزارهای تولیدیشان به بازار عرضه کردند. این نوع باطری‌ها بر اساس ساختار درونیشان باطری‌های لیتیوم یون نامیده شدند.

باطری لیتیوم-یون
باطری لیتیوم-یون

از آنجا که عملکرد این نوع باطری‌ها ( لیتیوم – یون ) تقریبا دو برابر و از نظر وزن 3 تا 5 برابر کمتر از باطری‌های نیکل – کادمیوم بود، خیلی سریع به عنوان جایگزین در صنایع و همچنین ابزارهای شارژی پذیرفته شدند.

در نسل جدید باطری‌ها ( لیتیوم – یون Li- ion –  ) نیازی به تخلیه کامل باطری برای شارژ مجدد نیست. طول عمر این نوع باطری‌ها بین 300 تا 500 بار شارژ و تخلیه می‌باشد.

برای طولانی‌تر شدن عمر این نوع باطری‌ها ( لیتیوم ) بهتر است پس از تخلیه 75 % از شارژ آن، مجددا شارژ شوند. به همین منظور در اغلب برندهای تولید ابزار، بر روی باطری‌های لیتیوم یک نشانگر شارژ طراحی شده تا میزان شارژ را برای کاربر مشخص نماید.

باطری لیتیوم
باطری لیتیوم

یکی دیگر از مزایای باطری‌های لیتیوم – یون (Li- ion   )  شارژ سریع و تخلیه طولانی مدت است نسبت به باطری‌های نسل قدیم ( نیکل – کادمیوم ). برای کاربر دریل شارژی که دسترسی آسانی به برق ندارد، این موضوع بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

ذیلا چند مدل دریل شارژی با باتری لیتیوم-یون معرفی می‌گردد:

دریل پیچ گوشتی شارژی توسن مدل 9014SC
دریل پیچ گوشتی شارژی آاِگ مدل BS 12C2
دریل شارژی آاِگ مدل BS 12G3 Li
دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی ماکیتا مدل HP331DWAE
دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی بوش مدل GSB 180-Li

2 دیدگاه برای “باطری دریل شارژی

 1. سعید گفته:

  من دریل شارژی رونیکس داشتم واقعا عالی و طول عمر بالایی داشت.
  اما دریل آاگ خریدم ظرف ۳ماه هر دو باطری دیگه شارژ نشد، باطریها رو تعویض کردم الان ۴ماهی هست اما مجدد یکی دیگش خراب شده.
  شارژ و دشارژ هم مرتب انجام میشه ولی متاسفانه خراب شده باز.

  • مشاور ابزارمی گفته:

   باطری قطعه گرونی است. اگر باطری لیتیوم باشه که تعمیر نمیشه .
   اگر معمولی باشه ، هزینه تعمیر باطری خیلی بالاست و شاید بهتر باشه باطری نو خریده بشه.

   به این نکته توجه کنید که اگر شرایط نگهداری باطری هم رعایت بشه، قاعدتا طول عمر بیشتری خواهد داشت.
   بهتر است که هنگام خرید دریل شارژی، شرایط استفاده و مراقبت از باطری دریل شارژی رو از خدمات پس از فروش برند مد نظرمون بپرسیم تا کمتر دچار مشکل بشیم.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *