تفاوت دریل گیربکسی و معمولی

تفاوت دریل معمولی و گیربکسی

 

تفاوت‌های دریل گیربکسی و دریل معمولی

 

برخی اصطلاحات در زمینه‌ی ابزار برقی که مورد استفاده‌ی عموم مردم است، ممکن است از لحاظ علمی اشتباه باشد، ولی بدلیل استفاده‌ی زیاد شکل صحیح به خود گرفته و بسیار رایج است . از آن جمله می‌توان به اصطلاح ” دریل گیربکسی ” و ” دریل معمولی ” اشاره نمود.

 

مشاهده انواع دریل گیربکسی

مشاهده لیست قیمت انواع دریل

 

در این مقاله سعی بر آن است که تشریح نماییم دریل گیربکسی چیست، کاربرد دریل گیربکسی چگونه است،  تفاوت دریل گیربکسی با معمولی چیست، و اصولا این اصطلاحات رایج از نظر علمی صحیح است یا خیر!

به پادکست رادیویی مقاله “تفاوت دریل گیربکسی با معمولی ” گوش کنید:

در پایان مقاله نیز قیمت انواع دریل گیربکسی و همچنین لیست بهترین دریل گیربکسی را اعلام می‌نماییم .

وقتی صحبت از گیربکس یا جعبه دنده می‌شود، منظور مجموعه قطعاتی است که قادر است بین نیروی نیروی محرکه‌ی ورودی به ماشین با سرعت و قدرت خروجی از آن توازن ایجاد نماید . این توازن از طریق درگیری تعدادی دنده که صورت ثابت و یا قابل تغییر در کنار هم قرار گرفته‌اند ایجاد می‌شود.

و اگر بخواهیم ساده‌تر مطرح نماییم، مفهومش این است که گیربکس یا همان جعبه دنده وسیله یا ابزاریست که می‌توان به کمک آن، نیروی محرکه را به قدرت یا سرعت تبدیل نمود.

با این توضیح مختصر شاید مشخص شده باشد که چرا اصطلاح ” دریل معمولیاصطلاح درستی نیست، و شاید با کمی دقت در ساختار این نوع ابزارها، درک آن راحت‌تر باشد.

این‌گونه دریل‌ها که به غلط به ” غیرگیربکسی ” مشهورند، دارای یک آرمیچر می‌باشند که شفت این آرمیچر در انتها به صورت یک دنده طراحی شده است.   این دنده با یک دنده‌ی دیگر که به دنده‌ی مقابل مشهور است و قطر آن چندین برابر دنده‌ی شفت آرمیچر است، درگیر می‌شود و نیروی محرکه‌ی تولید شده توسط آرمیچر را به سه‌نظام دریل منتقل نموده و باعث چرخش آن می‌شود.  تفاوت قطر دنده‌ی آرمیچر با قطر دنده‌ی مقابل باعث تبدیل سرعت آرمیچر به قدرت می‌شود.

بنابراین به وضوح مشخص می‌شود که در همین دریل‌های معمولی نیز، یک گیربکس با سرعت ثابت وجود دارد و با گردش آرمیچر، گشتاور ثابتی را در سه‌نظام دریل برای به چرخش در آوردن مته ایجاد می‌نماید.

در این مرحله شاید این سوال برای شما پیش بیاید که:

اصطلاح ” دریل گیربکسی ” از چه زمانی مطرح شده است؟

به مرور و با پیشرفت صنعت در زمینه‌های گوناگون طراحان و تولید کنندگان ابزارهای صنعتی نیز برحسب نیاز مشتریان، و همچنین رقابت بر سر ایجاد امکانات بیشتر برای جلب رضایت کاربران، به فکر تغییر در طراحی ابزارهای گوناگون از جمله دریل‌ها افتادند. بنابراین اصطلاح جدیدی در جهت ارتقای کارآیی دریل‌ها به وجود آمد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دریل گیربکسی چیست ؟

یکی از این تغییرات در جهت  بهبود کیفیت و کارآیی دریل‌ها، ایجاد یک جعبه دنده برای افزایش گشتاور بود. به این معنی که شما با یک نیروی محرکه‌ی ثابت و استفاده از یک جعبه دنده ( شامل دنده‌ی ثابت آرمیچر، دنده‌ی مقابل، و یک دنده‌ی دوپله‌ی اضافی ) می‌توانید نسبت به یک دریل ساده گشتاور بیشتری را دریافت کرده و از این ابزار در سوراخ‌کاری‌های قدرتی استفاده نمایید. در ابتدا این نوع گیربکس‌هایک سرعت ثابت داشتند، یعنی خروجی سرعت قابل تغییر نبود.

کاربرد دریل گیربکسی

دریل‌ها‌ی گیربکسی که در ابتدا طراحی و به بازار عرضه شد، با نصب بر روی پایه‌ی دریل به راحتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و این قابلیت را داشت تا سوراخ‌کاری‌های با قطر بیشتر را به راحتی و آسانی ، با سرعت کم ولی با قدرت بالا انجام دهد.

بنابراین از آنجا که قطعه کار و قطر سوراخ‌کاری و سختی و جنس قطعه کار ثابت بود، و سوراخ‌کاری در اجسام سخت‌تر مثل فولاد و استیل نیاز به قدرت بیشتری داشت ، این نوع دریل‌ها بهترین کارآیی را به همراه داشت.

هنوز هم در بسیاری از کارگاه‌های صنعتی از این مدل دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

 

شاید اگر بخواهیم دریل‌های گیربکسی اولیه را با یک مثال بررسی کنیم، اینگونه دستگاه‌ها بیشتر شبیه اتوموبیل‌هایی بودند که فقط با یک سرعت ثابت حرکت می‌کردند، و اگر دقیق‌تر گفته شود همانند اتوموبیلی بود که فقط دارای یک دنده هست و سرعتش بیش از آن افزایش نمی‌یابد.

اما دریل‌های گیربکسی هم بی نصیب از تغییر و تحول همراه با پیشرفت نبودند. تکنولوژی تغییر سرعت در اینگونه ابزارها شاید متاثر از پیشرفت در زمینه‌ی خودروسازی بود و امروزه دریل‌های گیربکسی عموما با دو سرعت ، یعنی دور کند و دور تند برای سوراخکاری‌های قدرتی و سرعتی طراحی می‌گردند.

            

طراحی یک دنده‌ی سه طبقه یا سه پله به صورت ثابت، و یک دنده‌ی دو طبقه یا دو پله که به صورت متحرک از طریق اهرم تغییر حالت هدایت می‌شود، این قابلیت را پدید می‌آورد تا کاربر به راحتی بتوانداز اینگونه دریل‌ها در سورا‌خکاری‌های متفاوت ( قدرتی و سرعتی ) استفاده نماید.

البته با توجه به افزایش تعداد دنده در گیربکس این‌گونه دریل‌ها ( گیربکسی ) حجم و وزن آن تا حدی نسبت به دریل‌های معمولی افزایش می‌یابد. ولی این قابلیت، یعنی تغییر سرعت، کارآیی و کاربرد آن را به میزان زیادی افزایش داده و شما با خرید یک دستگاه، در واقع دو دستگاه در اختیار دارید که با استفاده‌ی به موقع از اهرم تغییر سرعت آن بدون فشار بیش از حد به ابزار، گشتاورهای متفاوتی را دریافت می‌کنید و هیچ‌گونه فشاری که باعث خرابی قسمتهای برقی ( آرمیچر و بالشتک ) و همچنین گیربکس شود به دستگاه وارد نمی‌کنید.

 

 

با یک مثال ساده در اتومبیل شاید این مطلب واضح‌تر شود :

اگر شما در هنگام سفر با یک خودرو که گیربکس دستی دارد، حرکت می‌کنید، به سربالایی و گردنه برسید مسلما با استفاده از دنده‌ی معکوس که دارای سرعت کمتر ولی قدرت بیشتر است به طی مسافت ادامه می‌دهید.

ولی اگر به سربالایی توجه نکنید و با همان دنده‌ی سبک که برای سرعت تعبیه شده ادامه‌ی مسیر دهید، مسلما به موتور و سایر قطعات آسیب جدی وارد می‌شود و هزینه‌های فراوانی در بر دارد.

در خصوص دریل‌ها هم همین مطلب صادق است. اگر قطر سوراخ‌کاری و جنس قطعه کار از نظر سختی و آلیاژ همانند سربالایی در مثال خودرو باشد ، با استفاده از سرعت کم گیربکس که حالت قدرتی دارد به راحتی می‌توانید به سوراخ‌کاری بپردازید و هیچ‌گونه فشاری به ابزار وارد نکنید و متحمل هزینه‌های اضافی نشوید، و بالعکس در حالتی که نیاز به سرعت در سوراخ‌کاری دارید و تعداد زیادی سوراخ در مدت زمان کم نیاز است و قطر سوراخ‌کاری شامل مته‌های ریز هست، با سرعت دور تند می‌توانید به سوراخ‌کاری بپردازید.

بهترین دریل گیربکسی

در انتها اگر بخواهیم یک دریل گیربکسی کامل و بهره‌مند از تکنولوژی را معرفی نماییم، این ابزار باید شامل سیستم گیربکس دو دور ( دور تند و دور کند ) ، سیستم چکشی و ساده، قابلیت چپگرد- راستگرد و همچنین سیستم کنترل سرعت باشد.

 دریل گیربکسی ماکیتا مدل HP2050

دریل گیربکسی رونیکس مدل 2220

دریل گیر بکسی دی سی ای مدل AZJ20

 

 

2 دیدگاه برای “تفاوت دریل گیربکسی و معمولی

 1. علی گفته:

  با سلام
  ما در مجموعه ی کاریمون تعدادی برج نور داریم، و برای بالا و پایین کردن سبد متحرک این برج نورها از گیربکس استفاده میشه و این گیربکس توسط دریل باید به حرکت در بیاد.
  ارتفاع برج نور ۱۲ متر و وزن سبد برج نور حدود ۲۰۰ کیلوگرم هست.
  ممنون میشم راهنمایی کنید از چه دریل گیربکسی برای برج نور استفاده کنیم؟

  • مشاور ابزارمی گفته:

   احتمالا این دریل می‌بایست از طریق یک گیربکس به سیستم بالابر متصل بشه و علاوه بر قدرت ، سرعت این فعالیت بستگی به میزان سرعت گیربکس و طراحی اون هم داره .
   دریل هایی هستند که به دریل سه دسته معروفند . این دستگاه ها سرعت خیلی کمی در حدود 500 تا 600 دور در دقیقه دارند و گشتاور خیلی خوبی هم ایجاد میکنند. بنابراین هر چه سرعت نهایی در دریل کمتر باشه ، قدرت بیشتری داشته و احتمال اینکه به کار شما بیاد بیشتر خواهد بود.

   امیدوارم که کمکی کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *