جعبه و کیف ابزار

جعبه و کیف ابزار

نیازهای بشری در طول تاریخ باعث اختراع ابزارهای اولیه شد و بمرور تکامل یافت و زندگی را برای انسان ساده‌تر نمود.

در عصر پارینه سنگی انسان آموخت تا از سنگ قطعاتی بسازد و از آن برای شکار و سایر فعالیت‌ها استفاده نماید. البته در همین دوران از ابزارهای چوبی و استخوانی نیز استفاده نموده است.

به مرور در دورانی حدود 4-5 هزار سال قبل از میلاد مسیح، انقلابی دیگر در صنعت ابزار بشری رخ داد و آن اختراع چرخ بود، که در آن زمان بیشتر از جنس سنگ و سفال بود.

این روند ادامه یافت و حیوانات اهلی را نیز در زمره‌ی ابزار بشری در آورد و از گونه‌های مختلف آن برای کشاورزی، حمل و نقل و شکار استفاده نمود.

تا این مرحله ابزارها بیشتر جنبه‌ی عمومی داشته، با پیشرفت بشر در زمینه‌های مختلف و خصوصا انقلاب صنعتی، ابزار نیز جنبه‌ی تخصصی به خود گرفت و برای هر حرفه‌ای ابزار خاص آن تولید شد تا کار به راحتی و آسانی بیشتری انجام پذیرد.

فرهنگ استفاده از ابزار در جوامع مختلف متفاوت است و به همین دلیل نیاز به ابزار نیز در این گونه جوامع فرق می‌کند.

مثلا در برخی کشورها شما باید هر کاری را به متخصص آن رشته بسپارید و اگر به فرض مثال شما اقدام به تعمیر وسیله یا قسمتی از منزل بپردازید که تخصصی بابت آن ندارید، بطور قطع با شما برخورد می‌شود. چرا که از نظر آن‌ها اقدام به تعمیر شما با نبود تخصص باعث اشکالات و مشکلات بیشتری خواهد شد که هزینه‌ی آن به کل جامعه تحمیل می‌شود.

اما در برخی جوامع این گونه نیست و شما برای تعمیر یا نصب برخی وسایل می‌توانید از یک سری ابزارهای ابتدایی در منزل یا خودرو بهره‌مند شوید. بنابر این شما با داشتن یک کیف ابزار کوچک در خودرو شاید بتوانید رفع نیاز نموده و خود را حداقل به تعمیرگاه برسانید یا با داشتن یک کیف ابزار خانگی در منزل یک سری فعالیت‌ها را در امور تاسیسات مثل لوله‌کشی‌ها، سیم‌کشی‌ها، نصب آینه، نصب یک لامپ دیوارکوب و … انجام دهید.

نوع دیگر کیف ابزار، کیف ابزار کمری می‌باشد. این نوع از کیف‌های ابزار که با استفاده از کمربند به فرد حمایل می‌شود بسیار کوچک بوده و به فرض مثال ابزاری را در خود جای می‌دهد که فرد بدون استفاده از وسایل نقلیه به پیک نیک یا کوهنوردی‌های سبک می‌پردازد.

اغلب شرکت‌های وارد کننده‌ی ابزار دستی در ایران به ارائه‌ی برخی نمونه‌ها از جعبه ابزار برزنتی، یا جعبه ابزار پلاستیکی و فلزی نموده‌اند. کیف ابزار توسن و کیف ابزار رونیکس از این نمونه‌اند که به صورت جعبه یا کیف ساخته شده است.

البته نوع کیف ابزار بسته به کاربرد آن متفاوت است. به فرض مثال اگر یک تکنسین یا تعمیرکار یا نصاب لوازم تاسیسات منزل برای خود کیف یا جعبه ابزار تهیه می‌نماید، باید آن را به خوبی تجهیز نماید. چون نداشتن برخی از ابزارها خود به خود باعث استفاده‌ی ناصحیح از سایر ابزارها شده. در این حالت هم باعث خرابی ابزار غیر مربوطه شده، هم وسیله‌ی مورد نظر را خراب‌تر می‌کند.

مثلا وقتی ما نیاز به آچار رینگی 13 داریم، و آن پیچ را با انبر کلاغی باز و بست نماییم، حتما پیچ را خراب می‌کنیم و باعث خسارت‌های بیشتری می‌شویم. بنابر این این‌گونه افراد ( تعمیرکاران ) نباید به فکر تهیه‌ی یک جعبه ابزار ارزان قیمت باشند. بلکه بالعکس می‌بایست به علت استفاده‌ی زیاد هم می‌بایست محکم و مقاوم باشد، مثلا از نوع فلزی، و هم بزرگ و جادار تا حمل ابزارآلات گوناگون به راحتی در آن انجام شود. بنابر این لیست لوازم جعبه ابزار یک تکنسین می‌بایست بطور حتم لیست پر محتوایی باشد و از قیمت جعبه ابزار فلزی بزرگ نگران نباشیم، چرا که وسیله‌ی امرار معاش ما محسوب می‌شود.

اما نوع دیگری از جعبه یا کیف ابزار که در خودرو بیشتر استفاده می‌شود، کیف ابزار برزنتی است. در اتوموبیل به علت جای کم در صندوق ماشین، بهتر است از نوعی از کیف‌های ابزار استفاده شود که دارای انعطاف بیشتری نسبت به جعبه ابزار فلزی، یا جعبه ابزار پلاستیکی باشد تا در کنار سایر وسایل در صندوق ماشین به راحتی جای گیرد.

اما خرید یک جعبه ابزار خانگی چندان کار ساده‌ای نیست. از آنجایی که فعالیت‌های درون منزل تا حد زیاد متنوع می‌باشد، ابزارهای گوناگونی را در بر می‌گیرد. این ابزارهای می‌تواند از یک دریل خانگی، مینی فرز نیمه صنعتی، تا یک سری ابزارهای دستی همچون انبردست، دم‌باریک، آچار فرانسه، انبرقفلی، پیچ گوشتی دوسو و چهارسو، آچارهای آلن، متر، سیم‌چین، کاتر، فازمتر، چکش، روغندان، مته آهن و الماسه و کمان اره می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *